Results for Whitchurch Urban 2018 - 08-Sep-2018 - Provisional

...return to index

Course Results

Course 1

Results

7.5km 90m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Tony Callow WRE M50 MO 61:36  
2nd Thomas Lewis WRE M21 MO 61:47 +0:11
3rd Eric Heritage WRE M55 MO 76:03 +14:27
4th John Williams MDOC M65 MO 79:52 +18:16

Course 2

Results

6.7km 90m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Edward Halliwell DEE M45 MV 48:54  
2nd Chris McCartney OD M45 MV 49:12 +0:18
3rd Mike Wheeler OD M45 MV 52:43 +3:49
4th Ian Hopkins WRE M50 MV 53:49 +4:55
5th Tereza Maria Rush BOK W35 WO 54:17 +5:23
6th Adrian Griffiths WRE M50 MV 62:16 +13:22
7th David Pal WRE M50 MV 74:50 +25:56
8th Adrian Bailey HOC M50 MV 79:28 +30:34
  Katie Lewis WRE W21 WO w19  

Course 3

Results

5.2km 50m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Adrian Pickles WRE M60 MSV 40:13  
2nd Mike Snell OD M60 MSV 43:43 +3:30
3rd Paul Turner SELOC M60 MSV 44:09 +3:56
4th Mike Capper WAOC M60 MSV 44:23 +4:10
5th Catherine Hill DEE W50 WV 44:46 +4:33
6th Mike Goldthorpe SOC M60 MSV 49:08 +8:55
7th Clive Giddis DEE M55 MSV 49:31 +9:18
8th Jim Cooke POTOC M55 MSV 51:16 +11:03
9th Diane Jacks WRE W50 WV 53:03 +12:50
10th Rod Postlethwaite WRE M60 MSV 53:13 +13:00
11th Ian Pickering TVOC M60 MSV 54:29 +14:16

Course 4

Results

4.2km 50m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Doug Dickinson DVO M70 MUV 35:49  
2nd Paul Graetz POTOC M70 MUV 36:57 +1:08
3rd Mike Hampton OD M70 MUV 38:27 +2:38
4th Peter Carey OD M70 MUV 38:50 +3:01
5th Ian Parfitt DVO M65 MUV 44:17 +8:28
6th Stephen Nightingale HOC M70 MUV 50:36 +14:47
7th John Sherwood DEE M70 MUV 51:20 +15:31
8th Joanne Leigh OD W50 Course 4 53:06 +17:17
9th Martin Gibbons WRE M65 MUV 54:46 +18:57
10th Les Smithard KFO M65 MUV 58:36 +22:47
11th Denis Murphy DEE M70 MUV 59:33 +23:44
12th Andrew Breakwell NOC M70 MUV 61:11 +25:22
13th Derek Turner WRE M75 MUV 80:56 +45:07

Course 5

Results

3.5km 45m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st John Broadhead WRE M60 Course 5 34:40  
2nd Sheila Carey OD W70 WUV 36:40 +2:00
3rd Heather Smithard KFO W65 WUV 40:39 +5:59
4th Rebecca Coupe WRE W35 Course 5 47:07 +12:27
5th David Deakin WRE M60 Course 5 48:13 +13:33
6th Steven Michael Rush BOK M50 Course 5 50:00 +15:20
7th Sheila Smith EBOR W70 WUV 50:13 +15:33
8th Marian Denham POTOC W70 WUV 57:18 +22:38
9th Lynda Simpson WRE W55 Course 5 60:48 +26:08
10th Dora Deaville POTOC W65 WUV 65:27 +30:47
  Margaret Murphy DEE W70 WUV w9  

Course 6

Results

2.3km 40m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Ella May Rush BOK W12 WJ 28:23  
2nd Phillip Broadhead WRE M90 Course 6 62:27 +34:04

Course 7

Results

1.4km 25m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Harriet Allinson WRE W10 WYJ 15:43  
2nd Grace Allinson WRE W10 WYJ 16:47 +1:04
3rd Lucy Chadwick WRE W10 WYJ 17:38 +1:55